Kamerové a IP kamerové systémy

Analogové kamerové systémy:

Analogový signál je přenášen kabelovými rozvody (nejčastěji koaxiální 75 Ω) až do místa využití (monitorovací pracoviště), využívá se klasická televizní norma PAL a záznam se transformuje do digitální podoby, uchovává a zpracovává v DVR rekordérech. V systému mohou být kamery různého typu, černobílé, barevné, venkovní, vnitřní, s nočním viděním, ale i kamery otočné (PTZ).

Zdigitalizovaný signál lze dále přenášet po internetu a prohlížet záznam nebo sledovat živý obraz včetně možnosti ovládání (otáčení, přibližování a oddalování PTZ kamer).

K přenosu analogového signálu pro větší vzdálenosti (cca větší než 100m) se používají klasické počítačové kabely s kroucenými páry a soustava převodníků, ať již pasivních nebo aktivních.

Při instalaci je nutné se vyvarovat souběhům se silovými vodiči, může působit rušení. Všechny tyto vnější vlivy je nutné vzít v potaz při prvotním zpracování zakázky a výběru technického řešení.

Digitální kamerové systémy:

Používají se tzv. IP kamery nebo web kamery, které obsahují videoserver s klasickým výstupem LAN a tím je zajištěn víceméně samostatný provoz. Obraz lze sledovat prakticky z jakéhokoli počítače v síti, zadáním správné IP adresy kamery do webového prohlížeče. K přenosu se využívá klasická síť ethernet, která již často bývá v objektech připravena. V některých případech lze kabely použít i k přenosu napájení kamer (pomocí PoE injektoru se pošle ke kameře napájení a u kamery se spliterem oddělí, případně má kamera spliter již zabudovaný).

Data se uchovávají na PC nebo serveru se speciálně nainstalovaným software, existují i nezávislé síťové rekordéry.

Který systém vybrat?

Nejdůležitějšími hledisky je kvalita záznamu a cena.
Analogové: výrazně nižší cena, rozdíl až 50%
Digitální: tam kde je potřeba vysoká kvalita rozlišení obrazu.

Samozřejmě zajišťuji kompletní montáž na klíč s následnou pravidelnou údržbou zařízení, záruční a pozáruční servis.